Menu Zamknij

Tu gramy: Stadion Miejski w Polkowicach

Spotkanie z Górnikiem rozegramy na Stadionie Miejskim, znajdującym się przy ul. Kopalnianej 4 w Polkowicach. Obiekt, na którym swoje mecze rozgrywają Zielono-czarni jest największym obiektem sportowym Polkowic i został zlokalizowany przy głównej trasie prowadzącej przez miasto.

fot. KS Górnik Polkowice

Stadion po 2000 roku przeszedł kilka modernizacji, powstał też nowy budynek klubowy i została odświeżona trybuna znajdująca się na zachodnim wale, a dodatkowo została zrekonstruowana i zadaszona trybuna wschodnia.

Całkowita pojemność trybun jest oszacowana na 3 324. miejsc.

Ciekawostka: Do Polkowic przybyli osiedleńcy z różnych zakątków kraju, w głównej mierze była to ludność tzw. „zza Buga”. Wśród nich nie zabrakło miłośników piłki nożnej, którzy stworzyli historyczne zręby pod rozwój sportu w Polkowicach. W 1946 roku Czesław Limberger z braćmi Biedrzyckimi rozpoczął pierwsze treningi. Areną pierwszych zmagań piłkarskich było boisko, które znajdowało się przy polnej drodze prowadzącej do nieczynnej cegielni w lesie (obecnie ul. Topolowa prowadząca do osiedla Polanka).

W 1947 roku utworzono pierwszy klub sportowy „Włókniarz” Polkowice, ze zgłoszoną do P.Z.P.N. jedyną sekcją piłki nożnej. Nowo powstały zespół przystąpił do rozgrywek o mistrzostwo kl. „D”. Po 10. latach, w 1955 roku wykupiono teren przy ul. Lipowej i rozpoczęto w ramach czynu społecznego budowę nowego stadionu. Wykonano płytę boiska, bieżnię, skocznię oraz rzutnię lekkoatletyczną. Nieduży obiekt przystosowano i wyposażono, tworząc tym samym budynek gospodarczy z szatniami i zapleczem socjalnym. W zachodniej części obiektu usypano trybunę i zamontowano ławki dla kibiców. Po niespełna roku można już było na nowym stadionie rozegrać pierwsze zawody sportowe.

Boisko przy ul. Lipowej miało być początkowo modernizowane, ale ostatecznie teren, na którym się znajdowało został przekazany pod budowę Osiedla Krupińskiego. W efekcie tych zmian, praktycznie przez cały rok nie było odpowiedniego miejsca, w którym zespół mógł przeprowadzać treningi, a mecze były rozgrywane na wyjazdach. Pierwszy zespól grał w oddalonym o 20km od Polkowic Chocianowie, a pozostałe drużyny w Sobinie.

W 1973 roku rozpoczęto z rozmachem budowę nowego stadionu. 22 lipca 1975, z okazji Święta Odrodzenia został oddany do użytku stadion przy ul. Kopalnianej. Na trybunach docelowo miało znaleźć się miejsce dla około 10 tysięcy widzów. Inauguracyjny mecz towarzyski rozegrano z zaprzyjaźnionym zespołem ZSG Seifhennersdorf, który Górnicy wygrali przekonująco 8:1.

Najkrótsza trasa prowadząca z A8 na stadion Górnika liczy sobie 495km.

fot. KS Górnik Polkowice

Transmisję z tego spotkania obejrzysz na platformie WP Pilot! 


GŁÓWNYMI SPONSORAMI OLIMPII ELBLĄG SĄ: