Menu Zamknij

Są mecze i są derby.

To nie jest zwykły, typowy mecz i wie o tym każdy sympatyk elbląskiej Olimpii. To „święta wojna”, której stawką jest honor. Już jutro przekonamy się jak z tym arcytrudnym zadaniem poradzą sobie zawodnicy trenera Gomułki. Początek spotkania ze Stomilem o 19:45.

Mobilizacja towarzysząca starciu ze Stomilem jest czymś niespotykanym. Cała otoczka jutrzejszego starcia, stale podgrzewanie atmosfery i w końcu pokaźna ilość elbląskich kibiców, którzy z trybuny stadionu w Olsztynie będą głośnym dopingiem wspierać swoją drużynę! Tego zwyczajnie nie można przegapić! Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że to wojna, której nie można przegrać. Drużyna Przemysława Gomułki od początku sezonu wysyła rywalom czytelny sygnał – „powinniście się nas bać”. Najlepszym tego dowodem były m.in. pogrom Stomilu w Elblągu (4:0), zatrzymacie świetnej passy Kotwicy (2:0) czy sam fakt, że na 21. kolejek tylko trzykrotnie Olimpijczycy schodzili z boiska pokonani. Czy jutro ponownie wzniesiemy się na wyżyny własnych umiejętności i kolejny raz zdeklasujemy odwiecznego rywala? To jak najbardziej realne, ale o tym, czy w tym pojedynku zaważy o rezultacie konsekwencja, łut szczęścia czy idealnie dopasowana pod rywala taktyka – przekonamy się już jutro! Pierwszy gwizdek sędziego wybrzmi w Olsztynie o g. 19:45.

– Zdecydowanie czeka nas najgorętszy mecz w ostatnich latach rozgrywany w Olsztynie. Będą to pierwsze derby przy P69a od 12 lat, kiedy to Stomil pokonał Olimpię 4:0. – mówi Tomasz Abłam z serwisu stomil.olsztyn.pl, i dodaje: – Niewątpliwie Stomil chce zrewanżować się za lanie, jakie piłkarze Olimpii spuścili przy A8 w rundzie jesiennej.

Co wiemy o jutrzejszym rywalu? Stomil w trakcie zimowego okresu przygotowawczego rozegrał dziesięć sparingów. Z Legią II Warszawa (0:2), Jaguarem Gdańsk (3:3), Mławianką Mława 4:0, Arką Gdynia 2:2, Jagiellonią II 2:1, z juniorami Stomilu 2:0, ze Zniczem Pruszków 0:2, Zawiszą Bydgoszcz 2:0, Świtem Skolwin 0:0 i Jeziorakiem Iława 4:0.

Przybyli: Hubert Sadowski (Skra Częstochowa), Marcin Stromecki (GKS Katowice) i Kacper Kondracki (Wisła Płock). Z Olsztynem pożegnali się: Jakub Grzesiak (Górnik Zabrze), Mateusz Jarzynka (KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski), Mateusz Jońca (Concordia Elbląg), Marek Niewiadomski (Gedania Gdańsk), Mateusz Sobotka (Mławianka Mława) i Jakub Tecław (GKS Tychy).

W jutrzejszym meczu na pewno nie zagra Werick Caetano, który w ostatnim ligowym spotkaniu z Garbarnią Kraków obejrzał dwie żółte kartki. Do kadry meczowej po przerwie wymuszonej kartkami wraca zaś kapitan drużyny Karol Żwir.

Jak wygląda sytuacja kadrowa Związkowych? Do gry po przymusowej pauzie spowodowanej nadmiarem żółtych kartek wraca Dawid Danilczyk. Trener Przemysław Gomułka będzie w tym meczu mógł skorzystać z wszystkich kluczowych zawodników, nikt nie pauzuje, nikt również nie uskarża się na urazy.

Jak z perspektywy wychowanków Olimpii wygląda jutrzejszy mecz? Zapytaliśmy o to Marcina Czernisa i Łukasza Sarnowskiego:

W każdym meczu staramy się wygrać i być lepszą drużyną. Ciężko trenujemy, żeby teraz było tak samo. Oczywiście dla wychowanka to coś szczególnego i mecz, który był rozegrany w Elblągu zostanie w pamięci na długo, ale teraz liczy się tylko sobota – Marcin Czernis

Całe życie spędziłem w Olimpii, tak więc derby ze Stomilem są dla mnie bardzo ważne jak dla wszystkich Elblążan, którzy utożsamiają się z naszym klubem. My podchodzimy do każdego meczu tak samo: dać z siebie 100% i zgarnąć trzy punkty, ale mecz z Olsztynem daje nam dodatkowej motywacji, bo wiemy, że damy ogromną radość kibicom kiedy wygramy na olsztyńskim stadionie. – Łukasz Sarnowski

Jak wygląda dotychczasowy bilans spotkań obu zespołów w ligowych starciach?  Ze Stomilem mierzyliśmy się 15-krotnie w meczach o stawkę. Związkowi z siedmiu potyczek wracali z tarczą, 4-krotnie dzielili się punktami i cztery razy schodzili z boiska pokonani. Bilans bramkowy: 19-15

Przypominamy, że jutrzejszy mecz możecie obejrzeć na antenie TVPSport. To trzeci w tym sezonie, a dziewiętnasty w historii mecz Związkowych transmitowany przez Telewizję Polską. W dotychczasowych Olimpia wygrała siedmiokrotnie, padło pięć remisów, sześć razy wygrywali rywale. 


GŁÓWNYMI SPONSORAMI OLIMPII ELBLĄG SĄ: