Menu Zamknij

Olimpia zagra w piątek trzynastego 

Jeszcze nie opadł kurz po bitwie ze Stomilem, a na horyzoncie kolejny niezwykle wymagający przeciwnik. Do Elbląga przyjedzie rycerz w lśniącej zbroi, aktualny lider II ligi KKS Kalisz. Mecz jeszcze przed weekendem, w piątek 13 października.

Chciałoby się stwierdzić, że po derbach województwa emocje już opadły, ale wciąż pojawiają się artykuły wspominające te wydarzenie. Taka rzeczywistość może nie dziwić, w końcu doszło do konfrontacji dwóch „zwaśnionych rodów”, ale życie pędzi dalej. Egzystencja drugoligowa kieruje w stronę hitu kolejki, spotkania szóstej Olimpii z liderem z Kalisza.

Trzeci raz z rzędu, a ogólnie po raz 26. w historii mecz żółto-biało-niebieskich będzie transmitować TVP Sport. Elblążanie dotychczas wygrali osiem razy, było dziesięć remisów i siedem porażek. Z innych statystyk wiemy, że Olimpia przystąpi do meczu z serią sześciu meczów bez przegranej. Podopieczni trenera Gomułki od początku września trzy razy wygrywali i trzy razy zremisowali, tym samym zdobyli 12 punktów.

W ogólnym rozrachunku żółto-biało-niebiescy zajmują szóstą lokatę z 19 oczkami. KKS lideruje z 23 punktami. Goście piątkowego spotkania nie przegrywają od trzech meczów. W minionej kolejce zremisowali z 0:0 z Polonią Bytom. Swoją drogą drużyna z Kalisza na fotelu lidera znajduje się od 10. kolejki, czyli od zwycięstwa 3:0 nad krakowskim Hutnikiem. KKS może się pochwalić również najlepszą defensywą, stracili tylko 6 goli (Olimpia 13).

Koszmar na ostatniej prostej

Zespół z Kalisza, podobnie jak w minionym sezonie, aspiruje do awansu. Zeszłoroczna kampania długimi okresami układała się w scenariusz wymarzony, przynajmniej baraże o I ligę wydawały się formalnością. Jeszcze w przedostatniej kolejce KKS wygrał wysoko z Kotwicą Kołobrzeg i do rezerw Zagłębia Lubin jechał, żeby postawić „kropkę nad i”. Miedziowi jednak walczyli o swój byt, walczyli o utrzymanie na poziomie centralnym.

– Mecz układał się dobrze, do przerwy prowadziliśmy 1:0. W drugiej połowie Zagłębie ambitnie dążyło do zwycięstwa, zdołało strzelić dwie bramki. Podnieśliśmy się, znowu wyszliśmy na prowadzenie, ale w końcówce, niestety, ten mecz przegraliśmy i w konsekwencji wypadamy z baraży. W imieniu całego klubu wypada mi przeprosić kibiców. W barażach mieliśmy duże szanse na awans – powiedział na konferencji po ostatnim meczu ówczesny trener KKS-u Bartosz Tarachulski, dodając: – Na tę chwilę nie wiem, czy zostaję w Kaliszu.

Trener Tarachulski zdawał sobie sprawę z bolesnego potknięcia na ostatnich metrach. W konsekwencji lato w Kaliszu było burzliwe. KKS zatrudnił Pawła Ozgę z rezerw Pogoni Szczecin, wymieniła również wielu piłkarzy. Odeszli m.in.: Michał Borecki (Arka Gdynia), Piotr Giel (Chojniczanka Chojnice), Filip Kendzia (Znicz Pruszków), Kasjan Lipkowski (Arka Gdynia), Jakub Wilczyński (Arka Gdynia), czy chociażby Nikodem Zawistowski (Polonia Warszawa). W zasadzie KKS pożegnał 2/3 podstawowego składu. Zauważalna jest również tendencja, że wielu piłkarzy zasiliło drużyny z I ligi. Zapewne bolesną stratą było odejście napastnika Giela, autora 14. bramek w poprzednich rozgrywkach.

W obecnym sezonie KKS strzelił dotychczas 15 goli (Olimpia 14). Dobrze funkcjonuje duet Hubert Sobol, Nestor Gordillo. Pierwszy z wymienionych (pozyskany z Wisły Kraków) przewodzi w klubowej stawce z sześcioma golami, natomiast drugi ma na swoim koncie trzy bramki (najlepszymi strzelcami Olimpii pozostają Dominik Kozera i Michał Kuczałek, po trzy gole). 34-letni Hiszpan w zeszłym sezonie dwukrotnie ustrzelił w meczach z Olimpią dublet. Najpierw w spotkaniu ligowym w Elblągu (31 lipca 2022 r.), potem w Pucharze Polski (18 października 2022 r.).

Gordillo jest jedynym z dwóch obcokrajowców w drużynie KKS-u. Tym drugim jest Japończyk Kentaro Arai, który w zeszłym sezonie reprezentował GKS Wikielec w IV lidze. Wystąpił chociażby w meczu Olimpii II z GKS-em z maja bieżącego roku. Jego ówczesna drużyna wygrała 4:1, Arai strzelił gola po rzucie karnym.

Bilans konfrontacji

6 meczów ligowych, zwycięstwo Olimpii, 4 remisy, zwycięstwo KKS-u

bramki: 6:6

1 mecz w Pucharze Polski, zwycięstwo KKS-u

bramki: 2:0 dla KKS-u

27.07.2021 r. – Olimpia Elbląg – KKS 1925 Kalisz 1:0 (Zyska)

12.06.2021 r. – KKS 1925 Kalisz – Olimpia Elbląg 1:1 (Surdykowski)

31.07.2021 r. – KKS 1925 Kalisz – Olimpia Elbląg 2:2 (Senkevich, Kałahur)

20.11.2021 r. – Olimpia Elbląg – KKS 1925 Kalisz 0:1

31.07.2022 r. – Olimpia Elbląg – KKS 1925 Kalisz 2:2 (Stasiak, Piekarski)

18.10.2022 r. – KKS 1925 Kalisz – Olimpia Elbląg 2:0 – Puchar Polski

25.02.2023 r. – KKS 1925 Kalisz – Olimpia Elbląg 0:0

Źródło zapowiedzi: partner medialny ZKS Olimpii Elbląg – www.portel.pl