Menu Zamknij

Na inaugurację z Polkowicami!

Cierpliwość popłaca i tym razem nie będzie inaczej. Po stosunkowo krótkiej przerwie wymuszonej tegorocznym mundialem nie ubyło piłkarskich emocji, na które tak wszyscy czekamy. W 1. kolejce eWinner 2. Ligi Olimpia Elbląg zmierzy się z trudnym rywalem, spadkowiczem z 1. ligi, Górnikiem Polkowice. Drużyna z Dolnego Śląska wraca do drugiej ligi po przelotnym pobycie na zapleczu Ekstraklasy. Kibiców z Elbląga zapewne ucieszyła informacja, że inaugurującą nowy sezon, 1. kolejka będzie miała miejsca na Agrykola 8.

Przedsezonowe przygotowania już się zakończyły, a zawodnicy trenera Gomułki są niezwykle zmotywowani, by już teraz móc wyjść na boisko i pokazać swoje umiejętności. Wszystkie z czterech rozegranych meczów kontrolnych zakończyły się zwycięstwami Olimpijczyków. To jednak tylko sparingi, ostateczny egzamin dopiero przed nami.  

Podobne odczucia mogą towarzyszyć podopiecznym Szymona Szydełki. Drużyna przez niego prowadzona rozegrała trzy sparingi. Bilans tych spotkań to jedna porażka (0:1 z GKS Katowice) i dwa zwycięstwa (2:1 z Chrobrym Głogów, któy jeszcze niedawno bił się w barażach o Ekstraklasę i 3:2 beniaminkiem 2. ligi, Zagłębiem II Lubin).

Kadra drużyny z Polkowic przeszła duże zmiany personalne. Po spadku z zespołem pożegnali się zawodnicy, którzy rok wcześniej mieli duży wkład w awans do Fortuna 1. Ligi. W barwach Górnika nie zobaczymy już Mariusza Szuszkiewicza, Adriana Purzyckiego, Bruno Żołądzia, Mateusza Piątkowskiego, Mateusza Malca czy Eryka Sobkowa. Z wypożyczenia do macierzystego Lecha Poznań wrócił również Antoni Kozubal.

W ich miejscu pojawili się: Mariusz Idzik, Dominik Pisarek, Tomasz Kołbon, Kacper Gościniarek, Mateusz Gajda, Mariusz Sławek, Dawid Burka i Błażej Niezgoda. Dodatkowo przedłużono kontrakty z Marcinem Furtakiem, Abdallahem Hafezem, Michałem Bojdysem, Szymonem Kiebzakiem, Filipem Baranowskim, Maciejem Sowińskim i Kacprem Poczwardowskim.

Na co będzie stać Górnik Polkowice w tym sezonie? Tego nie wie nikt. Bezpośredniego awansu na zaplecze Ekstraklasy raczej nikt nie zakłada.

Cel na początek to zbudować zespół godny II ligi. Mówiąc o awansie, to trzeba być firmą, która jest mocna na rynku transferowym. My sumiennie pracujemy i spróbujemy załapać się do szóstki

– powiedział dla Przeglądu Sportowego trener Górnika


1. KOLEJKA, EWINNER 2. LIGA  

ZKS Olimpia Elbląg vs KS Górnik Polkowice  

NIEDZIELA, 17 LIPCA, GODZINA 17:00 
STADION MIEJSKI W ELBLĄGU, UL. AGRYKOLA 8 

10 faktów przed meczem z Górnikiem Polkowice

1. Klub z Dolnego Śląska został założony w 1947 roku pod nazwą Klub Sportowy „Włókniarz” Polkowice zaś „Górnik” pojawił się dopiero w 1967 roku. W następnych latach kilka razy zmieniano nazwę lecz główny człon pozostawał niezmienny i ostatnia zmiana z którą są do teraz nastąpiła w 2018 roku. 

2. Do większych osiągnięć zespołu Polkowic należą między innymi: 

Zajęcie 12. Miejsca w I Lidze (ówczesna Ekstraklasa) w sezonie 2003/2004 

Dotarcie do 1/2 finału Pucharu Ligi w sezonie 2000/2001 

Osiągnięcie 1/4 finału Pucharu Polski w sezonie 2003/2004 

3.  Górnik Polkowice jest wielosekcyjnym klubem trenującym nie tylko piłkę nożną, w palecie sportów można znaleźć: piłkę halową, tenis stołowy i szachy. W przeszłości w swoich strukturach posiadali: kickboxing, motocross oraz nordic walking. Piłkarze halowi grają swoje spotkania na poziomie Ekstraklasy. 

4. Swoje mecze rozgrywają na Stadionie Miejskim w Polkowicach, obiekt ten został otwarty 22 lipca 1975 roku inauguracyjnym spotkaniem z niemieckim zespołem ZSG Seifhennersdorf.  

5. Obecnie najstarszym zawodnikiem trenera Szydełki jest ofensywny pomocnik Kamil Wacławczyk, którego licznik dobił 35 lat. Dodatkowo jest wychowankiem tego klubu i jest z nim związany około 12 lat! 

6. Klubową maskotką drużyny z Polkowic jest czarny kret zwany Krecikiem, ubrany jest w zielone barwy reprezentujące klub. 

7. Jeszcze nie tak dawno w kadrze zawodniczej znajdował się były gracz Olimpii Elbląg Bruno Żołądź. Dla tego klubu rozegrał łącznie 58 spotkania i zanotował jedno trafienie. 

8. Najefektywniejszym pod względem goli dla zespołu w poprzednim sezonie był zdecydowanie Mateusz Piątkowski z bilansem 11 bramek, co ciekawe osiągnął to mając skończone 37 lat! 

9. Ostatni raz Olimpia Elbląg miała okazję rozegrać spotkanie z Zielono Czarnymi 24 kwietnia 2021 roku, mecz zakończył się wynikiem 2:1 dla Górnika a jedynego gola dla ZKS-u zdobył Marcin Bawolik. 

10.  Historyczny bilans vs Olimpia Elbląg: 

  • 6 spotkań 
  • 2 remisy 
  • 4 zwycięstwa Górnika 
  • Bilans bramkowy 14:7 dla Górnika  

GŁÓWNYMI SPONSORAMI OLIMPII ELBLĄG SĄ: