Menu Zamknij

MAŁE DERBY WOJEWÓDZTWA: OLIMPIA II vs STOMIL II

fot. portEl.pl

Spotkanie dwóch największych klubów w województwie zawsze nabiera dodatkowego prestiżu i nie ma znaczenia, że rywalizacja będzie się toczyć pomiędzy rezerwami Olimpii Elbląg i Stomilu Olsztyn. Mecz w sobotę, 28 września.

Bez podziału na kategorie wiekowe, mecze Olimpii ze Stomilem to zawsze wydarzenie, które każdy z zainteresowanych chce po prostu wygrać. Pierwsze drużyny w ostatnich latach nie rywalizują na tym samym poziomie. Ostatnie starcia miało miejsce w sezonie 2010/11. Wówczas w rundzie jesiennej padł remis 1:1. Mecz rozegrano 2 października 2010 r. w Elblągu. Gole oglądaliśmy w końcowych fragmentach meczu, chociaż najdogodniejszą szansę w 61 min. nie wykorzystał Kamil Jackiewicz, który nieskutecznie egzekwował rzut karny. Stomil wyszedł na prowadzenie w 86 min., wyrównał Anton Kolosov w doliczonym czasie. Rewanż odbył się w Olsztynie gdzie pewnie wygrali gospodarze 4:0 (11 maja 2011). Ówczesny sezon jednak w lepszych humorach zakończyli żółto-biało-niebiescy, którzy wygrali II ligę gr. wschodniej zapewniając promocje na grę na zapleczu Ekstraklasy.

W bieżących rozgrywkach na pojedynek ligowy pomiędzy pierwszymi drużynami nie ma szans. Olimpia występuje na drugoligowych boiskach, Stomil gra w klasie wyższej. Ewentualnością pozostają mecze w Pucharze Polski, ale w skojarzeniu drużyn niezbędne będzie losowanie 1/16 finału, które odbędzie się w piątek 27 września w siedzibie PZPN o godzinie 12. Transmisja na kanale Youtube serwisu Łączy nas piłka.

Póki co musimy się zadowolić „małymi derbami województwa” czyli pojedynkiem rezerw. Obie drużyny grają w forBET IV lidze korzystając z wprowadzonego punktu regulaminu z posiedzenia Zarządu WMZPN z dnia 17 lipca 2017, w którym ustalono zasady zgłaszania drużyn rezerwowych przez kluby szczebla centralnego oraz III i IV ligi. Zainteresowani grą musiały tego dokonać z rocznym wyprzedzeniem. Olimpia skorzystała z owej możliwości sezon przed Stomilem II.

Pomysły na rezerwy obie drużyny mają jednak inne. Żółto-biało-niebiescy bazują na młodzieży czego potwierdzeniem jest klasyfikacja Pro Junior System. Olimpia II uzbierała już 8837 punktów o 6014 więcej niż druga Tęcza Biskupiec. Stomil II zajmuje 10. miejsce z 614 punktami. – Przygotowania drugiej drużyny połączone były z przygotowaniami pierwszej drużyny. Duża grupa, bo ponad trzydziestoosobowa, wzięła udział w dwóch obozach przygotowawczych w Nieborowie i Kórniku. Większa część z tej grupy przewidziana jest do rywalizacji o pierwszy skład w rozgrywkach Fortuna 1 Liga, natomiast pozostała będzie stanowiła trzon drugiej drużyny. – informował przed sezonem na łamach Skarbu Kibica ForBET IV Ligi trener Stomilu II Paweł Głowacki.

Dzięki takiej polityce, w barwach drużyny z Olsztyna często występują zawodnicy o uznanej marce. Kilka występów zaliczył m.in. Mateusz Cetnarski, który w Ekstraklasie wystąpił w 236. meczach. Zatem Stomil II ma kim straszyć i ma to odzwierciedlenie w ligowej tabeli. Rezerwy z Olsztyna zajmują obecnie drugie miejsce z dorobkiem 18 punktów. Olimpia II po ostatniej wygranej z Tęczą Biskupiec 3:0 poprawiła nieco swoją sytuację i obecnie z 7 oczkami plasuje się na 13. miejscu w stawce.

 

Olimpia II Elbląg – Stomil II Olsztyn w sobotę, 28 września, godz. 16,
Stadion Miejski ul. Agrykola 8. Wstęp wolny.

 

Patronem medialnym ZKS Olimpia Elbląg jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

 
qba