Menu Zamknij

AKADEMIA – PODSUMOWANIE JESIENI 2020

fot. ZKS Olimpia Elbląg

Trwa okres świąteczny, zawodnicy Akademii odpoczywają od rozgrywek ligowych zatem możemy wspólnie z trenerami podsumować występy każdego rocznika podczas minionej rundy jesiennej.

ROCZNIK 2015 (T. WIERCIOCH, N. OSTROWSKA)

Rocznik 2015, to najmłodsza grupa w naszej Akademii, która powstała we wrześniu tego roku, a na ten moment trenuje w niej 20 chłopców. W ciągu tygodnia maluchy spotykają się dwukrotnie na treningach piłkarskich oraz zajęciach ogólnorozwojowych z naciskiem na gimnastykę. Wszyscy trenują z dużym zaangażowaniem i uśmiechem, a na treningach panuje wspaniała atmosfera, co nas trenerów tylko i wyłącznie jeszcze bardziej motywuje do pracy.

– Tomasz Wiercioch.


rocznik 2014 (a. albertowicz, n. ostrowska)

Druga najmłodsza grupa w Akademii obecnie liczy 22 energicznych i uśmiechniętych zawodników, a także 1 zawodniczkę. Treningi piłkarskie odbywają się dwa razy w tygodniu, a od listopada dzieci nabywają również podstawy judo podczas treningu ogólnorozwojowego. W ciągu ostatnich miesięcy zajęcia opierały się głównie na grach i zabawach, które miały za zadanie nauczyć ich podstawowych elementów piłkarskich, takich jak m.in. prowadzenie piłki. Każdy trening kończył się meczem, podczas którego zawodnicy również uczyli się postawy fair play oraz wzajemnego szacunku. Grupa ma już za sobą pierwszą rywalizację z rówieśnikami z Tczewa, Starogardu i Gniewu podczas turnieju „Orły CUP”. Wzięli również udział w Wewnętrznym Mikołajkowym Turnieju Rocznika 2014.

– Natalia Ostrowska.


rocznik 2013 (t. sambor, m. ressel)

F1 Żak „Niebieski Finał gr.1”

W rundzie jesiennej sezonu 2020/21 drużyna rocznika 2013 trenowała na boisku z nawierzchnią naturalną trzy razy w tygodniu. Pracowaliśmy nad poprawą koordynacji, motoryki, prowadzenia, czucia piłki czy rozwijaniem boiskowej inteligencji. Niezmiernie cieszy nas to, że wśród zawodników widać znaczącą poprawę w tych elementach. Drużyna występowała w lidze ŻAK „Niebieski”, gdzie rywalizowała z drużynami z Elbląga i okolic regionu. Mecze odbywały się cyklicznie, co tydzień kończąc rozgrywkami finałowymi w Braniewie. Od listopada treningi odbywają się trzy razy w tygodniu na hali i raz na macie, gdzie dzieci trenują pod okiem trenera judo. Na treningach jesteśmy skoncentrowani i zaangażowani, a przede wszystkim świetnie się przy tym bawimy.

– Tomasz Sambor i Michał Ressel.


ROCZNIK 2012 (T. WIERCIOCH, S. FIJARCZYK)

F1 Żak „Zielony FINAŁ gr.1”
F1 Żak „Niebieski FINAŁ gr.1”

Przygotowania do rundy jesiennej 2020/21 rozpoczęliśmy w lipcu 6-ciodniowym obozem w Nowej Wsi Przywidzkiej, w którym uczestniczyło 21 chłopców. Później w pierwszym tygodniu sierpnia rozpoczęliśmy obóz dochodzeniowy, w którym udział brało 16 chłopców. Od sierpnia rozpoczęliśmy treningi 3 razy w tygodniu w dwóch grupach: białej i żółtej.

Braliśmy udział w wojewódzkich rozgrywkach ligowych ŻAK, a dwie nasze drużyny awansowały do półfinału rozgrywanego w Elblągu. Do finału zaś awansowała jedna z nich, jednak w związku z kwarantanną, która objęła zespół, nie pojechaliśmy na finał do Morąga. Graliśmy także wiele spotkań i turniejów towarzyskich, między innymi z Lechią Gdańsk, Arką Gdynia, Olimpią Grudziądz, Beniaminkiem Starogard Gdański, Pomezanią Malbork czy AP Polonia Pasłęk. Wygraliśmy turnieje w Olsztynie i Kwidzynie oraz zajęliśmy 3. miejsce na zawodach w Luzinie.

Na ten moment w drużynie trenuje już 35 chłopców, którzy odbywają treningi 3 razy w tygodniu oraz dodatkowo spotykają się na macie na zajęciach z gimnastyki. Weekendy wykorzystujemy na grę w turniejach oraz meczach towarzyskich, które mamy już także zaplanowane w dalszej części sezonu.

Frekwencja w drużynie, mimo obecnej sytuacji epidemiologicznej, jest bardzo wysoka. Chłopcy trenują z bardzo dużym zaangażowaniem, a zajęcia z nimi to dla nas czysta przyjemność. Oprócz tego rodzice zorganizowali integracyjne spotkanie i widać, że wszyscy lubią spędzać czas ze sobą nie tylko na boisku. Korzystając z okazji chciałbym podziękować za pomoc wszystkim rodzicom, a w szczególności kierownikowi drużyny Panu Darkowi Brodziakowi oraz naszym fotografom – Panu Wojciechowi Pacholskiemu i Panu Mariuszowi Józefowiczowi!

– Tomasz Wiercioch.


ROCZNIK 2011 (A. ALBERTOWICZ, M. RATAJCZYK)

E1 Orlik „Niebieski Finał gr.1”

W roczniku 2011 trenuje obecnie 40 zawodników. Sierpień rozpoczęliśmy obozem letnim w Solcu Kujawskim, na który pojechało 20 chłopców. Pracowaliśmy tam głównie nad techniką, rozegraliśmy trzy sparingi z okolicznymi drużynami, był również czas na zabawę, odpoczynek oraz integrację zespołu. Przed rundą jesienną braliśmy udział w turniejach: w Dobrym Mieście (5. miejsce) oraz Tczewie (1. miejsce), a także graliśmy mecze sparingowe z miejscowymi drużynami. Przygotowując się do sezonu trenowaliśmy trzy razy w tygodniu na obiektach przy ul. Moniuszki.

W eliminacyjnych grupach w lidze ORLIK zajęliśmy 1. miejsce, a w finale pierwsza drużyna zajęła 1. miejsce, a druga 5.. Po zakończonej rundzie nadal gramy mecze sparingowe z m.in. Gedanią Gdańsk, Pomezanią Malbork, wybraliśmy się na turniej do Tczewa, a rok 2020 zakończymy grą wewnętrzną.

Jako trenerzy jesteśmy zadowoleni z przygotowania zespołu do rozgrywek. Byliśmy na super obozie, rozegraliśmy szereg meczów towarzyskich z drużynami, z którymi na co dzień nie mamy możliwości grania, ale także rozgrywanie sparingów z drużynami miejscowymi daje nam ogrom doświadczenia, które będzie procentowało w przyszłości.

– Adam Albertowicz.


ROCZNIK 2010 (D. ZIEMIAŃCZYK, B. KONARZEWSKI, p. marusa)

E1 Orlik „Zielony Finał gr.1”

Z mojej strony chciałbym jeszcze raz pogratulować zawodnikom zdobytego wyniku w rozgrywkach Orlika Starszego. Niewątpliwie udział w rozgrywkach dostarczał im wiele radości i uśmiechu na twarzy, a to jest dla Nas trenerów najważniejsze. Choć muszę dodać, iż po samym finale był pewien niedosyt u chłopaków, gdyż w bezpośrednim pojedynku z mistrzem województwa Jeziorakiem Iława, wygraliśmy 1:0, natomiast o końcowym wyniku zawodów zadecydowały dwa remisy z Zatoką Braniewo 2:2 oraz Lidzbarkiem Welskim 0:0, ale taka jest właśnie piłka – nieprzewidywalna.

Muszę również dodać, iż do zdobytego osiągnięcia, mocno przyczynił się także trener Bohdan Konarzewski, z którym prowadziłem rocznik 2010 do momentu, gdy nie poszedł na zwolnienie lekarskie – w imieniu moim oraz wszystkich zawodników życzę szybkiego powrotu do zdrowia! Podziękować chciałem również trenerowi Przemkowi Marusie, który zastępuje trenera Bohdana pod jego nieobecność.

Podsumowując: pamiętajmy jednak, że Liga Orlika jest jeszcze rozgrywkami w kategorii rozgrywek dziecięcych i tutaj wynik schodzi na drugi plan, a najważniejsza jest radość z gry w piłkę nożną, a tego u naszych zawodników nie brakuje i to jest tak naprawdę największym naszym sukcesem.

– Damian Ziemiańczyk.


ROCZNIK 2009 (A. ZIÓŁKOWSKI, T. GAPSKI)

D2 Młodzik „”ProTrainUp Ekstraklasa””

Do rundy wiosennej w rozgrywkach Orlika przygotowywaliśmy się na obiektach elbląskich. Dodajmy jeszcze, że jesienią w październiku 2019 roku chłopcy osiągnęli sukces w postaci Wicemistrzostwa Województwa, a przygotowania zespołowe przerwała pandemia.

Pomimo „zamrożenia” wszelkiej działalności sportowej w kraju chłopcy w większości intensywnie pracowali w warunkach domowych. Na każdy dzień przygotowany został program pracy w domu. Chłopcy na bieżąco otrzymywali szczegółowe instrukcje, a swoimi osiągnięciami dzielili się z trenerami w postaci wysyłanych krótkich filmików. Trenerzy naszej Akademii przygotowywali także treningi online w ramach cyklu „Trenuj z Olimpią”.

W maju powrót na boiska zaczęliśmy od pracy w małych grupach zgodnie z zaleceniami. W zależności od komunikatów władz państwowych systematycznie powiększaliśmy zakres zajęć.

W lipcu zaś było dużo wolnego czasu. W tym roku jednak wyjątkowa sytuacja spowodowała, że przepracowaliśmy cały okres wakacyjny przygotowując się jednocześnie do startu w rozgrywkach Młodzika. Wystartowaliśmy w lidze w drugiej dekadzie sierpnia. Niestety z powodu „plagi” nieobecności (kontuzje, sytuacje rodzinne) zanotowaliśmy spory falstart. Wracaliśmy powoli do normalnej dyspozycji i zaczęliśmy systematycznie punktować. Pozostał jednak niedosyt, ponieważ z różnych powodów nie mogliśmy zaprezentować pełni możliwości zespołu.

Po zakończeniu rozgrywek ligowych zespół cyklicznie, co tydzień rozgrywa mecze sparingowe. W grudniu wystąpiliśmy w 3-dniowym turnieju ogólnopolskim w Łodzi w swojej kategorii wiekowej. W grupie 12 zespołów osiągnęliśmy 6. miejsce. Zyskaliśmy ogromne doświadczenie i możliwość rywalizacji sportowej z grupami z różnych rejonów Polski. Udział wzięło 17 zawodników.

Warto podkreślić, że również systematycznie pracują z nami wybrani zawodnicy ze szkółek partnerskich, którzy być może w przyszłości zasilą zespół.

– Arkadiusz Ziółkowski.


rocznik 2008 (k. wasilewski, f. uścinowicz)

D1 Młodzik „”ProTrainUp Ekstraklasa”” Grupa 2

Była to runda, z której wyciągnęliśmy wiele wniosków do dalszej pracy. Wskazała na czym musimy się skupić, co poprawić i co sprawia nam największe problemy. Graliśmy w Ekstraklasie Młodzika, a więc mieliśmy okazję skonfrontować się z najlepszymi zespołami w województwie. Do ligi przystąpiliśmy dwa tygodnie po wznowieniu treningów po przerwie wakacyjnej. Niestety widać to było na boisku w pierwszych kolejkach.  Okazało się jak ważną rzeczą jest to, by chłopcy uwierzyli w siebie i swoje możliwości. Pierwsze zwycięstwo w lidze dało nam „kopa” do dalszej pracy. Niestety ciągle mamy problem z przełożeniem tego nad czym pracujemy na treningach na mecze.

Oczywiście nie zapominamy, że pracujemy z 12. latkami, a dla nich największą frajdę sprawia sama gra w piłkę i ciężko czasami jest u nich wyegzekwować 110% zaangażowania na treningach. W tej materii widać jednak zdecydowany postęp, chłopcy zaczynają zdawać sobie sprawę po co trenują. Świadczy o tym wysoka frekwencja na treningach, mimo tego trudnego okresu, spora grupa chłopców w roczniku przetrenowała ponad 90% jednostek treningowych, a chciałem podkreślić, że mają 5 treningów w tygodniu plus mecz w weekend.

Największą satysfakcję nam trenerom sprawia postęp jaki wciągu 3 miesięcy zrobili ci chłopcy. Trzech naszych zawodników dwa razy w tygodniu trenuje również ze starszym rocznikiem i świetnie dają tam sobie radę. Ich koledzy tylko czekają by także dostać taką szansę.

Plany na okres zimowy, to oczywiście praca, praca i dużo grania. Chcemy zagrać sporo gier kontrolnych i liczymy, że uda nam się wyjechać na obóz zimowy.

– Konrad Wasilewski.


rocznik 2007 (r. starzyński)

C1 Trampkarz „”ProTrainUp Ekstraklasa””

Zespół złożony z rocznika 2007 w rundzie jesiennej sezonu 2020/2021 występował w Ekstraklasie wojewódzkiej Trampkarza, co z perspektywy czasu oceniam za nasz błąd, bowiem zespół składający się z 12 zawodników nie miał żadnych argumentów żeby skutecznie rywalizować w lidze z rok starszymi zawodnikami.

Od 1.08.2020 do dzisiaj zespół rozegrał 18 meczów, w tym cztery gry kontrolne. Z tego zwyciężyliśmy cztery razy, raz zremisowaliśmy oraz trzynaście razy przegraliśmy. W ośmiozespołowej lidze zajęliśmy ostatecznie szóste miejsce.

Moim celem od początku pracy z tym zespołem było jego wzmocnienie, a co się z tym wiąże również uzupełnienie ilościowe kadry, celów sportowych sobie nie zakładałem. Dalej w mojej ocenie ten cel jest aktualny, w zasadzie jest moim priorytetem mimo, że kadra zespołu wzrosła do 19 zawodników. Na razie wraz z drużyną nie mamy za bardzo czym się pochwalić jeśli chodzi o wyniki sportowe, ale po czterech miesiącach pracy patrzę z optymizmem w przyszłość, bowiem krok po kroku realizujemy nasze zadania szkoleniowe,  zawodnicy zaczynają mi ufać i rozumieć nasze cele, o czym świadczy dobra frekwencja na zajęciach oraz zaangażowanie. Organizacyjnie też jako zespół zaczynamy funkcjonować coraz lepiej, współpraca z rodzicami w mojej ocenie też jest na dobrym poziomie. Wszystkie te przesłanki motywują mnie do dalszego intensywnego działania nie tylko w czasie zajęć treningowych, ale również poza nim. Mimo zakończenia sezonu dalej, co tydzień gramy mecze sparingowe, zapraszamy nowych zawodników, przyglądając im się pod kątem przydatności do naszego zespołu.

Myślę, że przy następnej okazji do podsumowań, będę mógł już trochę więcej dobrego napisać przede wszystkim o wynikach sportowych.

– Rafał Starzyński.


ROCZNIK 2006 (S. CIERLICKI, B. KONARZEWSKI)

Centralna Liga Juniorów U-15 „Grupa A RJ”

Bardzo trudna liga pod względem sportowym. Nie udało się pozyskać 4 zawodników, którzy grali z nami w grach kontrolnych i byli by dużym wzmocnieniem zespołu, co oczywiście przełożyło się spadek z CLJ. Po prostu zabrakło nam jakości piłkarskiej żeby zdobyć więcej punktów.  Za mała część zespołu dorównywała do poziomu, jaki jest potrzebny w tej lidze. Chłopcy naprawdę walczyli z dużym zaangażowaniem w każdym spotkaniu, ale to za mało Popełnialiśmy za dużo błędów indywidualnych, co bardzo często kończyło się stratą bramki nawet w dobrych fragmentach spotkań. Plusem jest to, że chłopcy po tylu przegranych meczach walczyli zawsze do końca. Mam nadzieję, że zmierzenie się z poziomem tej ligi będzie procentowało w przyszłości.

– Sebastian Cierlicki.


ROCZNIK 2005 (W. OBRĘBSKI)

B1 Junior Młodszy „”ProTrainUp Ekstraklasa””
B1 Junior Młodszy „Ekstraklasa Gr. spadkowa”

Zespół w trakcie całej rundy zdobył 26 punktów, przy bilansie bramkowym 40:25, co pozwoliło ostatecznie zająć 5. miejsce w ligowej tabeli. Przez cały okres rozgrywek drużynę reprezentowało 22 zawodników. Główny cel, jakim było utrzymanie się w lidze Juniora Młodszego został zrealizowany. Wszystkim zawodnikom należą się słowa pochwały za walkę i zaangażowanie we wszystkich meczach.

– Władysław Obrębski.


rocznik 2004 (k. przybyła)

B1 Junior Młodszy „”ProTrainUp Ekstraklasa””
B1 Junior Młodszy „Ekstraklasa Gr. mistrzowska”

Rudna jesienna nie była do końca udana. Nasz zespół okazał się drugą siłą w województwie i niestety nie zrealizował stawianego przed zespołem celu jakim była walka w barażach o CLJ U-17. Obiektywnie trzeba przyznać, że nasz główny rywal Stomil Olsztyn grał równiej w trakcie całych rozgrywek i mimo tego, że raz udało się pokonać zespół z Olsztyna, to punkty zgubione z innymi zespołami zdecydowały, że w tym roku nie wywalczyliśmy awansu do CLJ. Drużyna będzie próbować wygrać ligę w rundzie wiosennej i wywalczyć awans na szczebel centralny dla młodszych kolegów z rocznika 2005. Pozytywnym akcentem minionej rundy był fakt, że aż 7 zawodników z rocznika 2004 zadebiutowało i ma już rozegrane pierwsze spotkania w drugiej drużynie seniorów występującej w forBET IV lidze. W rundzie wiosennej młodzi zawodnicy będą dostawali kolejne szanse gry w piłce seniorskiej.

– Karol Przybyła.


ZKS Olimpia II Elbląg (K. Przybyła)

WMZPN forBET IV Liga

W miniony weekend młodzieżowa drużyna rezerw Olimpii zakończyła tegoroczne rozgrywki w forBET IV Lidze. W ostatnim spotkaniu młodzi elblążanie pewnie pokonali na własnym boisku Tęcze Biskupiec 5:0. Było to 9. zwycięstwo żółto-biało-niebieskich w tym roku. Nasz zespół siedmiokrotnie schodził z boiska pokonany, a trzykrotnie dzielił się punktami. Po rozegraniu wszystkich spotkań rundy jesiennej oraz dwóch meczów z rundy rewanżowej Olimpia plasuje się obecnie na 7 miejscu w tabeli. W nowym sezonie w barwach Olimpii w rozgrywkach IV Ligi zadebiutowało, aż 14 nowych zawodników. Większość z nich to reprezentanci rocznika 2003, którzy naturalnie po zakończeniu wieku Juniora Młodszego przeszli do drużyny rezerw, ale pierwsze minuty zaliczyli również młodzi zawodnicy z rocznika 2004: Jan Lechowid, Ariel Szymonowicz, Dominik Kozera, Bartek Gorzycki, Adrian Szantyr, Dawid Winiarski czy Dawid Panek. Najwięcej czasu na boiskach IV Ligi spędził Paweł Kazimierowski, który łącznie rozegrał 1694 minuty i zaledwie w dwóch spotkaniach opuszczał boisko na kilka minut przed końcowym gwizdkiem arbitra, prezentując przez całą rundę wysoką i stabilną formę.

Mimo dość wysokiego miejsca w tabeli nasz zespół nie uniknął słabszych spotkań, a główną bolączką drużyny była stabilizacja formy, kiedy bardzo dobre występy były przeplatane z dużo słabszymi meczami.

Teraz przed nami okres roztrenowania. Nie zawieszamy treningów, bowiem zespół złożony jest z samych młodych zawodników, którzy stale muszą pracować nad swoim rozwojem. Po przerwie świąteczno-noworocznej rozpoczniemy okres przygotowawczy, w trakcie którego czeka nas zgrupowanie dochodzeniowe oraz 8. gier kontrolnych. Celem na rundę wiosenną będzie utrzymanie pozycji w tabeli, ale przede wszystkim wprowadzanie kolejnych zawodników z grup młodzieżowych.

– Karol Przybyła.

Plan gier kontrolnych:

  • 23.01.2021 godzina 16:00 – vs Błękitni Orneta
  • 30.01.2021 godzina 16:00 – vs Agat Jegłownik
  • 06.02.2021 godzina 16:00 – vs Barkas Tolkmicko
  • 13.02.2021 godzina 16:00 – vs Zatoka Braniewo
  • 17.02.2021 godzina ??:?? – vs Zatoka Braniewo
  • 20.02.2021 godzina 16:00 – vs LKS Żuławy Nowy Dwór Gd.
  • 27.02.2021 godzina 16:00 – vs Powiśle Dzierzgoń
  • 06.03.2021 godzina 16:00 – vs Mady Ostaszewo
  • 13-14.2021 godzina ??:?? – gra wewnętrzna