GRAŁA AKADEMIA (19-21.03)

Wracamy z podsumowaniem wydarzeń z życia Akademii Olimpii Elbląg, która ma za sobą kolejne sparingi, towarzyskie turnieje oraz (nareszcie) mecze ligowe! Nasi Trampkarze kilka dni temu zainaugurowali rozgrywki i dopisali na swoje konta pierwsze punkty. Zapraszamy na krótki raport, który jak zawsze powstał dzięki współpracy z naszymi trenerami.

ROCZNIK 2012 (t. wiercioch, d. ziemiańczyk)

Chłopcy nie mogą narzekać na nudę. Dwa tygodnie temu wraz z AP Polonia Pasłęk wzięli udział w towarzyskim turnieju zwieńczonym konkursem celności. Później grupa „biała” rozegrała grę wewnętrzną ze starszymi kolegami z akademii. Teraz przyszedł kolejny weekend i znowu grupa sprawdziła swoje umiejętności w turnieju, tym razem z udziałem drużyn Powiśla Dzierzgoń oraz AP Pasłęk.

Gramy praktycznie w każdy weekend i można zaobserwować, jak chłopcy są zadowoleni z możliwości rywalizowania z innymi drużynami.

– mówił trener Tomasz Wiercioch.

ROCZNIK 2011 (A. ALBERTOWICZ, M. RATAJCZYK)

Ostatnia sobota, to już kolejna poświęcona intensywnej pracy dla całego zespołu 2011. W roczniku trenuje 37 zawodników. W ten weekend grali niemal wszyscy chętni, poza osobami chorymi i niedysponowanymi. Z samego rana 18-osobowy skład wraz z trenerem Albertowiczem udał się do Byszwałdu koło Lubawy. Tam w nowo oddanej do użytku hali sportowej nasze 2 zespoły rozegrały turniej towarzyski, w którym wzięło udział w sumie 6 zespołów:

• Constract Lubawa I i II
  • Mały Jeziorak Iława
  • Concordia Elbląg
  • Olimpia Elbląg I i II

Turniej przebiegał systemem „każdy z każdym”, a nasze drużyny zaprezentowały już po raz kolejny wysoki poziom.

Skład: Chętnik, Czupajło, Białoszewski, Gawałkiewicz, Łeng, Kossakowski, T. Tocha, G. Tocha, Wojciechowski, Wojtaś, Jussis, Cebula, Jussis, Kolasa, Wiercioch, Pabich, Kaliszewski, Kawczyński.

Wystawiliśmy dwa równorzędne składy. Drużyna „niebieskich” pokonała wszystkich rywali, remisując jedynie z „białymi” z Olimpii. „Biali natomiast” grali ze zmiennym szczęściem. W niektórych przypadkach o wyniku zadecydował brak umiejętności podejmowania właściwych decyzji. Nad tym będziemy pracować w najbliższych tygodniach.

– mówił trener Adam Albertowicz.

Tego samego dnia pozostali w Elblągu zawodnicy Olimpii 2011 rozegrali mecz towarzyski w hali sportowej (ul. Sienkiewicza) z rocznikiem 2010 (grupa „biała”). Zespół pod opieką trenera Michała Ratajczyka ostatecznie uległ starszym rywalom, którzy górowali nie stricte technicznie i taktycznie, a warunkami fizycznymi.

Skład: Dąbrowski, Polkowski, Jankowiak, Staszak, Śmigiel, Bona, Dzikowski, Perwenis, Tobolski, Zarzębski, Serniak, Baniewicz.

W sobotnim graniu wynik nie był istotny. Takie spotkania służą zawsze realizacji założeń treningowych w danym tygodniu i dodatkowo mają motywować zawodników do aktywnego spędzania czasu.

– podsumował trener Ratajczyk.

rocznik 2009 (m. szpila, t. gapski)

Młodziki systematycznie rozgrywają mecze sparingowe i przygotowują się do rozgrywek. W ciągu siedmiu dni odbyli aż 3 gry kontrolne z drużynami Concordii Elbląg, KS Osiczanka Osice, a ostatnio z KP Pomerania Gdańsk.

Skład: Kiejdo Franciszek, Olivier Sokołowski, Marcin Błaszczak, Miałdun Mateusz, Bąk Błażej, Żołędziewski Czesław, Potorski Mateusz, Urbański Szymon, Wawrzykowski Kuba, Wiktoruk Bartosz, Łada Tomasz, Zieliński Jakub, Jonik Marek, Wróbel Natan, Podwojewski Łukasz, Woliński Tymon, Burnos Mikołaj, Młynik Daniel, Stolarski Aleksander, Karwecki Cezary, Wójcicki Michał, Grzegorek Piotr.

Ostatni tydzień treningów zakończyliśmy bardzo intensywnie. W piątek (12.03) i sobotę (13.03) rozegraliśmy dwa mecze sparingowe z ekipą Concordii Elbląg oraz Osiczanki Osice. Nasi zawodnicy mają w nogach dużą ilość wybieganych minut. Dodatkowo zawodnicy mieli szansę zagrać na innych niż dotychczas pozycjach. Cały czas uczymy stosować się wysoki pressing, aby odzyskać szybko piłkę i skończyć akcje strzałem. Skupiamy się również na wykorzystaniu przewagi liczebnej w akcjach ofensywnych. Ostatni mecz z Pomeranią (18.03) pokazał, że w niektórych strefach boiska musimy poprawić nasz ruch bez piłki, aby ułatwiać grę zawodnikowi, który rozgrywa akcję.

– podsumowali trenerzy.

rocznik 2008 (s. cierlicki, k. wasilewski)

Zespół trenerów Cierlickiego i Wasilewskiego także skupia się na przygotowaniach do sezonu i w ostatnim czasie rozegrał dwa mecze z zespołami z Kwidzyna oraz Dobrego Miasta. Szczegółową relację z tych spotkań przedstawił nam trener Konrad Wasilewski:

Olimpia Elbląg 5:1 (3:1, 0:0, 2:0) DSPN Kwidzyn

Początek spotkania zapowiadał łatwe zwycięstwo, w ciągu pierwszych 5 minut zdobyliśmy dwie bramki i wydało się, że mecz będzie toczył się pod nasze dyktando. Szybko zdobyta przewaga, jednak źle na nas wpłynęła. Chłopcy chyba uwierzyli, że kolejne gole to tylko kwestia czasu. Zaczęliśmy grać za szybko, niedokładnie i zbyt ofensywnie. Każdy chciał strzelić bramkę. Goście otrząsnęli się po złym początku, opanowali sytuację, zaczęli grać odważnie i zdecydowanie. Jeszcze w I tercji zdobyli bramkę kontaktową, a mecz stał się wyrównany. W ostatniej minucie I tercji po indywidualnej akcji bramkę zdobył Igor Skomorok i ponownie prowadziliśmy różnicą dwóch bramek. II tercja była bardzo wyrównana, żadnemu zespołowi nie udało się zdobyć bramki, choć trzeba uczciwie przyznać, że to goście byli bliżej, by to osiągnąć. Ostatnie 30 minut, to nasza lekka przewaga, potrafiliśmy dłużej utrzymać się przy piłce, pograć nią i stworzyć sobie dogodne sytuacje. Dwie z nich udało się zwieńczyć bramką. Ozdobą spotkania była akcja na 5:1 – asysta Igora Wilczka i przepuszczenie piłki przez Igora Skomoroka do Patryka, za to duży szacunek.

Podsumowując. Choć wynik może sugerować, że było to łatwe zwycięstwo, to w rzeczywistości mecz był trudny, a rywal wymagający. Swoje dołożyła też pogoda, przez cały mecz wiał silny wiatr. Co do naszej gry, to bardzo dobre momenty przeplataliśmy słabszymi, w których graliśmy niedokładnie, zbyt szybko traciliśmy piłkę, a przez to także kontrolę nad grą. Cieszy natomiast, że coraz lepiej radzimy sobie w otwarciu gry, czy w grze pod pressingiem. Przed nami kolejny tydzień treningów, który wykorzystamy, by podnosić nasze umiejętności. Należy dodać, że w naszym zespole zagrało 3 zawodników z drużyny MKS Korsze. Wypadli całkiem fajnie i liczymy, że w niedługim czasie wzmocnią nasz zespół na stałe.

Olimpia Elbląg 12:0 DKS Dobre Miasto

Wysokim zwycięstwem zakończył się nasz ostatni sparing z drużyną DKS Dobre Miasto. W tym meczu przeważaliśmy od samego początku i przez całe spotkanie kontrolowaliśmy grę. Goście byli zmuszeni grać mocno defensywnie i z kontrataku. Na pewno wynikało to z faktu, że drużyna DKS-u ustępowała nam nie tylko fizycznie, ale też technicznie. My natomiast staraliśmy się grać wysokim pressingiem, tak żeby szybko odzyskać piłkę, pograć nią i cierpliwie przygotowywać dogodne sytuacje do strzału. Oczywiście, nie uniknęliśmy błędów i wiemy nad czym mamy pracować. Zbyt dużo niedokładnych zagrań, czy błędy w ustawieniu, to elementy które musimy poprawić.

rocznik 2007 (r. starzyński)

Trampkarze Rafała Starzyńskiego w minioną sobotę już wystartowali w rozgrywkach ligowych. Pomimo zwycięstwa 2:0 nad Jeziorakiem Iława trener nie był do końca zadowolony z postawy swoich podopiecznych, o czym opowiedział nam w pomeczowej relacji:

Tylko początek meczu był dobry w naszym wykonaniu, ponieważ potrafiliśmy długo utrzymywać się przy piłce, często zmieniać kierunek gry i grać cierpliwie. Skutkiem tej gry była szybko zdobyta bramka przez Adama Rychtera po zagraniu Dawida Czaplińskiego. Niestety strzelona bramka nie wprowadziła większego spokoju w grze, wręcz przeciwnie wpłynęła nas dziwnie niekorzystnie. Z każdą minutą traciliśmy płynność w grze, nie potrafiliśmy kontrolować wydarzeń na boisku, zwyczajnie dostosowaliśmy się do tego, co chciał grać nasz przeciwnik. Gra była chaotyczna, rwana, było wiele fauli, co też nie sprzyjało płynnej grze. W tym fragmencie podejmowaliśmy złe decyzje w grze ofensywnej.

W drugiej połowie obraz gry w zasadzie nie uległ zmianie, to znaczy mając na uwadze naszą grę, bowiem goście grając lekko z wiatrem częściej bywali w okolicach naszego pola karnego. My dalej jakoś bardzo mocno sparaliżowani nie potrafiliśmy uchwycić swojego rytmu gry, a Mały Jeziorak nie miał nic do stracenia i dążył do wyrównania i miał ku temu okazję. Na szczęście dwa razy świetnie spisał się Natan Pawłowski, który uratował nas przed utratą bramki. Mimo, że do końca meczu nasza gra nie uległa poprawie, to po indywidualnej akcji Maćka Patalasa w ostatniej minucie Alex Aniśkowicz podwyższył wynik i przypieczętował nasze zwycięstwo.

Podsumowując, nie był to dobry mecz w naszym wykonaniu, był wręcz słaby. Nie potrafiliśmy przejąć kontroli, zdominować przeciwnika, grać w sposób jaki się uczymy poza pierwszym fragmentem pierwszej połowy. Po takim występie cieszy tylko wynik spotkania, ale wiem, że ambicją tego zespołu jest lepsze prezentowanie się na boisku. Mam nadzieję, że to trochę presja inauguracji wpłynęła na nasze dzisiejsze poczynania, aczkolwiek już od poniedziałku pracujemy nad poprawą jakości naszej gry i mam nadzieję, że już za tydzień zaprezentujemy się o wiele lepiej.

C2 Trampkarz „ProTrainUP Ekstraklasa”

kompleks boisk sportowych, skrzydlata 1a, elbląg
sobota, 20 marca, godzina 13:00

ZKS Olimpia Elbląg 2:0 (1:0) UKS Mały Jeziorak Iława

1:0 – Adam Rychter / asysta Dawid Czapliński
2:0 – Alex Aniśkowicz / asysta Maciej Patalas

Skład: Natan Pawłowski, Alan Antczak, Witek Dettlaff, Oliwier Turulski, Tymon Szczygłowski, Maks Chojecki, Krystian Kiełpiński, Adam Rychter, Adam Podkalicki, Bartek Łabecki, Dawid Czapliński.

Po przerwie grali: Maciek Patalas, Igor Wityczyn, Julek Gronkowski, Julek Chojnacki, Szymon Majewski, Alex Aniśkowicz.

Następna kolejka: Mamry Giżycko vs Olimpia Elbląg (27.03, godzina 11:00)

rocznik 2006 (p. marusa)

Podobnie jak rocznik 2007, tak i zespół Przemysława Marusy zainaugurował rundę wiosenną i także dopisał pierwsze trzy punkty do swojego konta. Zobaczmy, jak okiem trenera przebiegało te spotkanie:

Pierwszą groźną sytuację stworzyli goście i na samym początku meczu mogli objąć prowadzenie. Odpowiedź Olimpii była natychmiastowa i w 6 minucie Maciej Tobojka dokładnie dośrodkował z rzutu wolnego na głowę Filipa Sznajdera, który zdobył pierwszą bramkę. W pierwszej połowie stuprocentowych sytuacji na podwyższenie wyniku nie wykorzystali Paweł Saunders i Maciej Tobojka. Stomil wyrównał z rzutu karnego po faulu Wojciecha Groszyka.

W drugiej połowie Olimpia osiągnęła ogromną przewagę, lecz była nieskuteczna w zakończeniu sytuacji, które sobie wypracowywała. Bramkę na 2:1 zdobył Borys Duda, finalizując strzałem z pola karnego akcję całego zespołu. Wynik ustalił Jan Piróg w sytuacji sam na sam z bramkarzem.

Cieszy zwycięstwo i sposób prowadzenia gry przez młodych zawodników. Z koeli martwi niska skuteczność strzelecka, nad którą trzeba popracować w najbliższym czasie.