GRAŁA AKADEMIA (14-16.05)

Jak co tydzień zerkamy na wyniki młodzieżowych drużyn Akademii Olimpii Elbląg. Zapraszamy na krótki raport z piłkarskich boisk, który powstał przy udziale naszych trenerów.

ROCZNIK 2012 (T. WIERCIOCH, D. ZIEMIAŃCZYK)

W sobotę grupa skorzystała z zaproszenia od AP Banino na towarzyski turniej, w którym udział wzięły następujące zespoły:

• AP Banino
  • Błękitni Wejherowo
  • GAP Dąbrowa
  • AP Kartuzy
  • Olimpia Elbląg
  • Olimpia Elbląg II

Młodzi zawodnicy mieli o tyle utrudnione zadane, że na miejscu czekały ich bardzo trudne warunki pogodowe, jednak ten egzamin, podobnie jak cały turniej, zdali na piątkę z plusem.

Z kolei w niedzielę udali się do Morąga, by wziąć udział w rozgrywkach ligowych w kategorii „Żak” grupy „Zielonej”. Tutaj przyszło zmierzyć się im z zespołami Huragana Morąg, Sokoła Ostróda oraz AP Polonia Pasłęk.

W ten weekend mieliśmy bardzo dużo grania i mimo trudnych warunków pogodowych dla dzieci był to bardzo pracowity i udany weekend. Powoli uczymy się grać w ustawieniu 1-2-3-1, w którym będziemy występować w następnym sezonie w kategorii Orlik.

– podsumował trener Tomasz Wiercioch.

ROCZNIK 2011 (A. ALBERTOWICZ, M. RATAJCZYK)

W niedzielę na sztucznym boisku w Iławie drużyna rozegrała turniej w kategorii „Orlik” w ramach rozgrywek organizowanych przez WMZPN. W turnieju zagrały zespoły:

• Mały Jeziorak Iława
  • Constract Lubawa
  • Olimpia Olsztynek
  • ESP Elbląg

SKŁAD: Cebula G., Kossakowski D., Wojciechowski H., Wojtaś O., Gawałkiewicz F., Czupajło M., Łeng D., Białoszewski M., Chętnik M., Tocha T., Wiercioch M., Saunders M., Żołędziewski L., Tobolski D., Łodygo M., Drobiszewski W., Kaliszewski O., Pabich M., Serniak K., Kolasa S.

Zespoły biorące udział w turnieju prezentowały zbliżony poziom sportowy, czego efektem były bardzo zacięte i emocjonujące mecze, w których padało bardzo dużo pięknych bramek, a trudne warunki atmosferyczne – ulewny deszcz, zimno – spowodowały, że tych bramek nie padło jeszcze więcej.

Nasi zawodnicy podczas gier zaprezentowali się z dobrej strony realizując cele i założenia przedmeczowe jakie przed turniejem sobie postawiliśmy. Nie obyło się bez błędów indywidualnych jak i zespołowych, które podczas rywalizacji sportowej zostały uwidocznione – ilość niewykorzystanych sytuacji, która nam się tego dnia przytrafiła- a nad którymi będziemy systematycznie pracować.

Turniej, to kolejne doświadczenie dla młodych adeptów futbolu, a celem turnieju nie był wynik, a możliwość sprawdzenia umiejętności piłkarskich w rywalizacji z innymi zespołami, wykorzystania wiedzy teoretycznej w praktyce oraz umiejętność pracy zespołowej.

ROCZNIK 2010 (B. KONARZEWSKI, A. KOLOSOV)

Hubert Rombel

SKŁAD: Bartosz Roszkowski, Mikołaj Stankiewicz, Wiktor Krzykwa, Bartosz Gołębiewski, Hubert Rombel, Mateusz Małczyński, Oskar Lewczuk, Antoni Mierzejewski, Antoni Gronkowski

REZERWOWI: Michał Żmijewski, Natan Orłowski, Artem Kolosov, Szymon Drumiński, Szymon Dziewiałtowicz, Kacper Cieślak, Oliwier Olszewski

rocznik 2009 (m. szpila, t. gapski)

6. kolejka, ekstraklasa młodzik d2 grupa 2

sobota, 15 maja, godzina 11:00
ul. łąkowa 1, lubawa

KS Constract Lubawa 1:0 ZKS Olimpia Elbląg

SKŁAD: Brzeski Miłosz, Kiejdo Franciszek, Bąk Błażej, Wawrzykowski Jakub, Miałdun Mateusz, Zieliński Jakub, Urbański Szymon, Potorski Mateusz, Wiktoruk Bartosz, Żołędziewski Czesław, Jonik Marek, Łada Tomasz, Młynik Daniel, Wróbel Natan, Podwojewski Łukasz

Z wymagającym rywalem rozegraliśmy bardzo dobre spotkanie. W naszym zespole widać było duży postęp w stosunku do poprzednich meczów. Zawodnicy bardzo dobrze realizowali zadania w poszczególnych fazach gry. Szkoda, że w tym spotkaniu nie mógł zagrać nasz napastnik Mikołaj Burnos, który odniósł kontuzję na piątkowym treningu przed meczem. Mikołajowi życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Konsekwentnie skupiamy się na poprawie jakości gry oraz rozwoju naszych zawodników. Wyniki meczów to sprawa drugorzędna.

– podsumowali trenerzy.

rocznik 2008 (k. wasilewski, s. cierlicki)

6. kolejka, ekstraklasa młodzik d1 grupa 2

sobota, 15 maja, godzina 13:00
skrzydlata 1a, elbląg

ZKS Olimpia Elbląg 2:1 MMKS Concordia Elbląg

1:0 – Igor Skomorok (33 min)
2:0 – Igor Wilczek (36 min)

SKŁAD: Igor Wilczek, Krystian Czerepski, Oskar Beczkowski, Igor Skomorok, Jan Pasternak, Maciej Rutkowski, Maciej Małczyński, Maciej Kulig, Maciej Kossakowski

REZERWOWI: Igor Lichocki, Kacper Tyszka, Szymon Wojciechowski, Dominik Magoń, Adam Łopacki, Aleksander Krupiński, Kacper Konon, Patryk Klonowski, Kacper Wojtal

Początek spotkania nie był najlepszy w naszym wykonaniu. Graliśmy bardzo nerwowo, a do tego niedokładnie. Goście mieli okazję do strzelenia gola, ale naszym obrońcom i bramkarzowi udało się wyjść obronną ręka z trudnych sytuacji. Po ok. 15 minutach widać było, że chłopcy opanowali nerwy, zaczęli grać spokojniej i łapali właściwy rytm gry.

Drugą połowę zaczęliśmy bardzo dobrze. W 33. minucie po bardzo dobrej akcji całego zespołu Igor Skomork wykorzystał podanie Patryka Klonowskiego i było 1-0 . Chwilę później ponownie asystę zanotował Patryk, który dośrodkował z lewej strony boiska, a zawahanie bramkarza Concordii wykorzystał Igor Wilczek i głową zdobył bramkę na 2-0. Goście nie mili nic do stracenia i rzucili się do odrabiania strat. W 42. minucie. Concordia zdobywała bramkę kontaktową. Z naszej strony zabrakło trochę zdecydowania przy próbach przerwania tej akcji.

Od tego momentu mecz stał się bardzo otwarty, obie drużyny miały swoje okazje do zdobycia bramki, ale wynik już się nie zmienił. Na pewno duża w tym zasługa broniącego w drugiej połowie Marcina Kossakowskiego, który popisał się dwoma świetnymi interwencjami. My także mieliśmy swoje akazje, ale zabrakło chłodnej głowy.

Podsumowując, jak przystało na derby, mecz walki. Nerwowy początek, a w nim sporo niepotrzebnych błędów. Jednak im mecz trwał dłużej, tym nasza gra wyglądała coraz lepiej. Widać było, że mamy pomysł na grę i staraliśmy się go realizować. Chcemy grać piłką, utrzymywać się przy niej, by w ten sposób kontrolować grę i budować nasze akcje. Chłopcom gratuluję nie tylko wyniku, ale też pełnego zaangażowania i odważnej gry!

ROCZNIK 2007 (R. STARZYŃSKI)

2. kolejka, ekstraklasa TRAMPKARZ C2

sobota, 15 maja, godzina 14:30
UL. MONIUSZKI 5, GIŻYCKO

GKS Mamry Giżycko 0:1 ZKS Olimpia Elbląg

0:1 – Krystian Kiełpiński (75 min) / asysta Alex Aniśkowicz

SKŁAD: Natan Pawłowski, Alan Antczak, Witek Dettlaff, Tymon Szczygłowski, Igor Wityczyn, Bartek Łabecki, Adam Podkalicki, Dawid Czapliński, Adam Rychter, Maks Chojecki, Krystian Kiełpiński.

Na zmiany wchodzili: Alex Aniśkowicz, Oliwier Turulski, Ksawery Kościuk, Julek Chojnacki, Szymon Majewski, Julek Gronkowski, Łukasz Szulago

Od samego początku spotkanie było wyrównane, a żadna z drużyn nie potrafiła przejąć kontroli i zdominować przeciwnika. Nam zdecydowanie przeszkadzał bardzo zły stan boiska w Giżycku, który uniemożliwiał praktycznie płynną, szybką i kombinacyjną grę. W pierwszej części meczu obie drużyny stworzyły sobie po jednej bardzo dobrej sytuacji do zdobycia bramki, zawodnik gości głową nie trafił w bramkę po dośrodkowaniu, natomiast strzał Maksa Chojeckiego był zbyt lekki i bramkarz zdołał go obronić. W drugiej części mecz nadal był bardzo emocjonujący, energetyczny, nie brakowało walki, a obie drużyny dążyły do zwycięstwa. Moim zdaniem w tej części meczu to my mieliśmy trochę więcej z gry, ale gospodarze potrafili groźnie kontratakować. Po jednej z kontr tylko świetna interwencja Natana Pawłowskiego uchroniła nas od utraty bramki. My też stwarzaliśmy groźne sytuacje pod bramką przeciwnika. Krystian Kiełpiński raz wyprzedził interweniującego bramkarza lecz piłka ominęła bramkę gospodarzy, z dobrych pozycji strzelali Alex Aniśkowicz oraz Dawid Czapliński, ale ich strzały były niecelne. Dopiero na pięć minut przed końcem meczu zespołową akcją udało nam się wyprowadzić Krystiana na dogodną pozycję, a ten tej sytuacji nie zmarnował i zapewnił nam zwycięstwo.

Podsumowując, bardzo wyrównany i emocjonujący pojedynek, w którym nie zabrakło walki. Niestety bardzo zły stan murawy przeszkadzał w grze płynnej, kombinacyjnej, miłej dla oka chociaż staraliśmy się takową pokazać. Na te zwycięstwo bardzo ciężko zapracował cały zespół i dlatego radość z trzech punktów zdobytych na tak dalekim wyjeździe ucieszyła mocno naszych zawodników. Życzyłbym sobie i nie tylko więcej takich otwartych spotkań, w których drużyny młodzieżowe grają otwarty, ofensywny futbol.

1:2 – Dorian Tomankiewicz (43 min)

SKŁAD: Aron Wysocki, Maciej Tobojka, Filip Sznajder, Maciej Kulikowski, Wojciech Groszyk, Tymoteusz Giza, Paul Saunders, Tomasz Łoś, Michał Zabłocki, Igor Winiarczyk, Dorian Tomankiewicz

REZERWOWI: Borys Duda (53′), Mateusz Szablak (53′), Jakub Grzywacz, Michał Mucha, Maciej Bednarczuk, Bartłomiej Kołakowski (65′)

Pierwsza połowa była wyrównana, lecz to goście byli bardziej wyraziści w swoich poczynaniach, a ich dwa kontrataki zakończyły się golami. Zawodnicy Olimpii starali się prowadzić grę w ataku pozycyjnym, lecz dobrze zorganizowana defensywa Żuri skutecznie im to uniemożliwiała. Na drugą połowę zawodnicy wyszli bardzo zmotywowani do odwrócenia losów meczu. W 44. minucie, po rzucie rożnym Dorian Tomankiewicz wpisał się na listę strzelców. Od tej pory elblążanie oblegali bramkę przeciwnika, lecz w dogodnych sytuacjach, albo nie trafiali w bramkę, albo dobrze interweniował bramkarz gości. W ostatniej minucie spotkania, w polu karnym faulował Tomasz Łoś i goście podwyższyli wynik z rzutu karnego na 3-1. Tego dnia zespół Żuri był przede wszystkim skuteczniejszy i to on pozostał jedyną niepokonaną drużyną w bieżących rozgrywkach.

Na meczu obecny był selekcjoner reprezentacji Polski U-15, trener Rafał Lasocki. W pomeczowej rozmowie powiedział, że jest bardzo prawdopodobne, iż powoła któregoś z zawodników naszej drużyny na czerwcowe konsultacje kadry narodowej.